LDU-də müəmmalı təyinatlar və gecikmiş azad etmələr
Dövrü mətbuatda Lənkəran Dövlət Universitetində rüşvətxorluq,tələbə müəllim münasibətləri, universitetin maliyyə və təssərrüfat işlərindəki nöqsanlar haqqında kifayət qədər məlumatlara rast gəlinir.Mediatv.az-ın redaksiyasına daxil olmuş məlumatda, universitetdə insan resurslarının effektiv idarə edilməsi,işçilərin ədədi və keyfiyyət tərkibinin optimal səviyyəsinin saxlanması daxili nizamnaməsinə ciddi şəkildə riayət olunması məsələsində nöqsanlar mövcüdluğu bildirilir. Redaksiyamıza daxil olmuş məlumatda daha sonra deyilir:
Son illərdə Lənkəran Dövlət Universitetində (LDU) aparılan kadr siyasəti universitetin idarəçiliyi, şəffaflıq və etimad prinsipləri baxımından ciddi suallar doğurur. Xüsusilə Aygün Məmmədzadə və Mikayıl Məhərrəmovun vəzifəyə gətirilməsi və azad edilmə prosesləri, universitetdə kadr siyasətində sistemli boşluqların mövcud olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu hallar həm akademik ictimaiyyət, həm də yerli icma arasında universitetin nüfuzuna dair əhəmiyyətli şübhələr yaradır.
Belə ki,2017-ci ilə kimi Lənkəran şəhər 10 nömrəli tam orta məktəbdə riyaziyyat müəlliməsi kimi çalışmış Aygün Məmmədzadə, 2017-ci ildə LDU-nə dəftərxana müdiri vəzifəsinə təyin olunur. Maraqlıdır ki, çox qısa müddət sonra o, heç bir açıq əsaslandırma olmadan rektorun köməkçisi vəzifəsinə qədər yüksəlməyi bacarır. Bu təyinat, universitet daxilində kadr seçiminin necə müəmmalı və subyektiv ola biləcəyini göstərir. Onun 2022-ci ildə gözlənilmədən tutduğu vəzifədən azad edilməsi ictimai diqqət yaratması ilə müşahidə edilmişdir. Belə hallar, universitet daxilində məsuliyyət və şəffaflıq mexanizmlərinin zəifliyini açıq şəkildə ortaya qoyur.
Digər tərəfdən,o vaxtki təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, işində yol verdiyi ciddi nöqsanlara görə Bakı Qida Sənayesi Kollecinin direktoru işləmiş Mikayıl Məhərrəmovu tutduğu vəzifədən azad edib. İşdən qovulmasından çox keçməmiş, 2016-cı ildə Mikayıl Məhərrəmov Natiq İbrahimov tərəfindən LDU-ya rektor müşaviri təyin edilir. Onun universitetdə kritik idarəetmə mövqeyinə gətirilməsi və yalnız 2025-ci ildə azad olunması, universitetin kadr siyasətində obyektiv qiymətləndirmənin yetərsiz olduğunu göstərir. Bu fakt, əvvəlki reputasiyaya malik şəxslərin məsul vəzifələrə təyin olunmasında ciddi diqqətsizlik olduğunu və şəffaflıq prinsiplərinin işləmədiyini nümayiş etdirir.
Hər iki nümunə – Aygün Məmmədzadə və Mikayıl Məhərrəmov LDU-da kadr siyasətində sistemli boşluqların, müəmmalı təyinatların və gecikmiş azad etmələrin əyani göstəricisidir. Bu hallar universitetdə yalnız şəxsi münasibətlər və nüfuzun qorunmasına əsaslanan qərarların verildiyini, obyektiv və elmi əsaslara söykənən kadr siyasətinin yetərincə işləmədiyini göstərir. Nəticədə, universitetin idarəetmə standartları, akademik nüfuzu və ictimai etimadı ciddi şəkildə zədələnir.
Bu vəziyyət həm də LDU rəhbərliyinə kadr seçimi meyarlarının şəffaf, obyektiv və məsuliyyətli şəkildə tətbiq edilməsinin vacibliyini bir daha xatırladır. Müəmmalı təyinatlar və gecikmiş azad etmələr universitet daxilində reputasiya risklərinin artmasına, akademik mühitin zədələnməsinə və ictimai sualların çoxalmasına səbəb olur. Akademik ictimaiyyət və yerli icmalar üçün bu hallar universitetin idarəetmə mədəniyyətinin təkmilləşdirilməsinin və nəzarət mexanizmlərinin gücləndirilməsinin zəruri olduğunu açıq şəkildə göstərir.
Beləliklə, Aygün Məmmədzadə və Mikayıl Məhərrəmovun nümunələri LDU-da kadr siyasətində mövcud problemlərin təkcə fərdi hallar olmadığını, sistemli xarakter daşıdığını və universitetin idarəetmə prinsiplərində ciddi islahatların həyata keçirilməsinin vacib olduğunu ortaya qoyur.