Böyük Britaniya hakimiyyəti Londonda azərbaycanlı deputat Cavanşir Feyziyev və onun həyat yoldaşının “qanunsuz davranışdan əldə edilən gəlirlər” hesabına satın almaqda şübhəli bilindiyi 22 mülkünə həbs qoyub...
Poliqon xəbər verir ki, bu barədə Mütəşəkkil Cinayət və Korrupsiya Hesabat layihəsinin (OCCRP) veb-səhifəsində dünən məlumat yayılıb. Təşkilat bildirir ki, OCCRP tərəfindən əldə edilən mülkiyyət sənədlərinə əsasən, 39,5 milyon funt sterlinqdən (50 milyon dollar) çox qiymətə satın alınan əmlak 2023-cü ilin iyununda Ali Məhkəmənin qərarı ilə dondurulub.
Qeyd olunur ki, Feyziyevə şərh üçün müraciət edildikdə, cavab verməyib. Lakin ailənin vəkili cümə axşamı hakim Naycel Pue qarşısında keçirilən dinləmədə Böyük Britaniya Milli Cinayət Agentliyinin (NCA) lazımi prosesə əməl etmədiyini və ədalətli qərar vermədiyini iddia edərək, həbs qərarlarını ləğv etməyə çalışıb.
Saytda bildirilir ki, siyasətçinin ailəsi daha əvvəl Böyük Britaniyanın Milli Cinayət Agentliyinin (NCA) bank hesablarında milyonlarla funt sterlinq saxladığına görə araşdırmaya məruz qalıb. 2022-ci ildə isə Böyük Britaniya bu vəsaitin 5,6 milyon funt-sterlinqini (7,56 milyon dollar) Feyziyevin həyat yoldaşı, böyük oğlu Orxan və qardaşı oğlu Elman Cavanşirə məxsus hesablardan müsadirə edib.
NCA tərəfindən məhkəməyə təqdim edilən sənəddə uyğun olmayan, yalan və ya uydurma təsvirlərlə müşayiət olunan və çirkli pulların yuyulmasında iştirak etdiyi aşkar edilən şirkətlərdə izlənilə bilən son dərəcə mürəkkəb pul vəsaitlərinin hərəkəti təsvir edilib.
Təşkilat daha sonra qeyd edir: “Həbs edilmiş ən bahalı mülklər, “Chelsea Barracks” kompleksində 26 milyon funt sterlinqdən (33,4 milyon dollar) yuxarı qiymətə olan iki iqamətgah Feyziyev tərəfindən 2020-ci ildə alınıb.
Həbs edilmiş digər əmlaklar arasında “Regents” Parkına baxan mənzil, eləcə də Londonun şimal-qərbində yeni tikilmiş 19 mənzil daxildir. Feyziyev 2008-2018-ci illər arasında bu mülkləri 10 milyon funt sterlinqdən (13,7 milyon ABŞ dolları) çox qiymətə alıb, daha sonra bunları heç bir komissiya almadan bir fonda verib.
NCA-nın məlumatına görə, ümumilikdə həbs edilmiş əmlaklar indi 50 milyon funt sterlinqdən (63 milyon dollar) çox qiymətləndirilir.
Qeyd edək ki, 2010-cu ildən deputat olan Feyziyev eyni zamanda Azərbaycan-Britaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupuna rəhbərlik edib və 2022-ci ilə qədər Aİ-Azərbaycan Parlament Əməkdaşlıq Komitəsinə həmsədrlik edib.
Britaniya məhkəməsi qohumlarına məxsus hesablardan 5,6 milyon funt sterlinqdən çox pulun müsadirə edilməsini təsdiqlədikdən bir neçə ay sonra o, bu vəzifələri tərk edib. Hakim pulların qanuni biznes əməliyyatlarından əldə edildiyini göstərən sənədlərin tamamilə uydurma və hesabları idarə edənlərin çirkli pulların yuyulması fəaliyyətlərini ört-basdır etmək üçün nəzərdə tutulduğuna dair əsaslı sübutlara istinad edib.
Ailənin o zamankı vəkilinin mətbuata verdiyi açıqlamaya görə, ailə müsadirədən məyus olub, lakin NCA-nın tələb etdiyi 15,4 funt sterlinqdən çox 5,6 milyon funt sterlinqdən alındığına görə məmnun qalıb Onlar həmçinin vurğuladılar ki, məhkəmə nə “Cavanşir Feyziyevin, nə də təqsirləndirilən şəxslərin heç birinin korrupsiyada iştirak etmədiyini” təsdiqləyib.
Təşkilat Feyziyevin təkzibini də dərc edib. Bu araşdırma Feyziyevin OCCRP-yə qarşı diffamasiya iddiasının predmeti olub və razılaşdırılmış şərtlərlə həll edilib. Feyziyev çirkli pulların yuyulmasında və ya hər hansı qanunsuz fəaliyyətdə iştirakını qəti şəkildə rədd edir.