Ermənistan sərhəddəki kəndi Gürcüstana verir? - “Joğovurd”
27-03-2024, 10:37
Ermənistan təkcə Azərbaycanla deyil, Gürcüstanla da sərhərləri demarkasiya etməyə hazırlaşır.
Bildirilir ki, uzun müddətdir, yüksək səviyyəli erməni-gürcü təmaslarında demarkasiya və demarkasiya işlərini gücləndirdiyi barədə şayiələr dolaşır.
Nəşrin məlumatına görə, iki ölkənin sərhədində, Ermənistanın Lori vilayətinin Alaverdu bölgəsində yerləşən Ciliza kəndinin Gürcüstana verilməsi məsələsi gündəmdədir.
Bir neçə gün əvvəl Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşündə Nikol Paşinyan yenidən sərhədlərin demarkasiyası məsələsini gündəmə gətirib.
“Bu gün həmkarımla mən bu birgə bəyannamənin praktiki icrası istiqamətində mümkün və zəruri addımları müzakirə etmək fürsəti əldə etdik. Vurğulamaq istəyirəm ki, bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin qeyd-şərtsiz tanınması həmin bəyannamənin vacib elementidir. Bu gün biz Ermənistan və Gürcüstan arasında demarkasiya prosesinin aktivləşdirilməsi imkanlarını da müzakirə etdik”, - o, Gürcüstanın baş naziri ilə görüşdən sonra bildirib.
Qeyd edək ki, Ermənistan və Gürcüstan dövlət sərhədinin demarkasiyası və demarkasiyası məsələsini 1992-ci ildən müzakirə edir, 1996-cı ildən isə iki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası komissiyaları fəaliyyət göstərir, lakin onlar çox passiv rejimdə işləyirlər.
Xatırladaq ki, Ermənistan Azərbaycanla da demarkasiya və delimitasiya prosesini həyata keçirir. Bunun üçün birgə komissiya yaradılıb və baş nazir müavinləri bir neçə dəfə görüş keçirib. Hazırda Qazax rayonunun 7 kəndi - Bağanis Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli, Qızılhacılı, Yuxarı Əskipara, Sofulu, Barxudarlı, eləcə də Naxçıvanın Kərki kəndi erməni işğalı altındadır.
Ermənilər 1990-92-ci illərdə işğal etdikləri bu kəndləri qanunsuz olaraq Ermənistanın Tavuş rayonu ərazisinə daxil ediblər.
Azərbaycan Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayevin Ermənistan Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryanla bu ilin martında keçirdiyi görüşdən sonra rəsmi Bakı işğal edilmiş 4 eksklav olmayan kəndin (Bağanis Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli və Qızılhacılı) mübahisəsiz və dərhal azad edilməsini istəyib.
“Delimitasiya prosesi çərçivəsində Azərbaycanın Ermənistanın işğalı altında olan 4 eksklav kəndinin (Yuxarı Əskipara, Sofulu, Barxudarlı və Kərki) azad edilməsi məsələsi də həll olunacaq", - deyə rəsmi Bakının bəyanatında vurğulanıb.
Ötən həftə Tavuş rayonunda məskunlaşmış ermənilərlə görüşən Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Qazaxın işğal altında olan 4 kəndinin (Bağanis Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli və Qızılhacılı) Azərbaycana qaytarmağa məcbur olacaqlarını bildirib. Əks halda, o, müharibə olacağını istisna etməyib.(“Joğovurd”)