"Azpulmat" məlumatlarınızı OĞURLAYIR: - Tətbiqin sahibini hansı CƏZA GÖZLƏYİR?
15-04-2024, 16:33
Bu gün "Azpulmat" tətbiqindən bir çox şəxs istifadə edir. Bu tətbiq banklar kimi müvafiq təkliflər ilə vətəndaşlara kredit verir. Lakin bir məsələ var. Bu tətbiq vətəndaşların şəxsi məlumatlarını ələ keçirir və telefonda kontakt sayında nə qədər insan varsa onlara mesajlar göndərməyə başlayır. Bir sıra ekspertlər bu tətbiqin qanun pozuntusuna yol verdiyini, fırıldaqçılıq və şəxsi məlumatların oğurlanması kimi qiymətləndirir. Bu baxımdan sözügedən bu tətbiqdə fəaliyyət göstərən şəxslərə qanunvericilik ilə hansı cəza verilməlidir?
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Şamil Paşayev Sonxeber.az-a açıqlama verib:
"Nəzərə almaq lazımdır ki, şəxslər tətbiqlərlə iş görən zaman diqqətli olmalıdır. Vətəndaşlar tətbiqlərə qoşularkən şərtləri diqqətlə oxumalıdır. Bu kimi tətbiqlərdə kontaktlara giriş icazəsi ilə bağlı telefonlara bildiriş gəlir. Belə olanda əgər vətəndaş buna icazə verirsə, günahkar tətbiq yox elə zərərçəkənin özüdür. Bu kimi tətbiqlər şəxsin məlumatlarına, fərdi informasiyalarına icazəsiz yaxud tam məlumatlandırmadan bu informasiyalara daxil olması cinayət məsuliyyəti yarada bilər. Eyni zamanda kompüterdə informasiya, texnologiyalarına qanunsuz daxil olma və şəxsi toxunulmazlıq hüququnun pozulması kimi məsuliyyətə səbəb ola bilir. Vətəndaşlar bununla bağlı cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi üçün həmin hüquqi və fiziki şəxslər ilə bağlı prokurorluğa və hüquq mühafizə orqanlarına müraciət edə bilər. Eyni zamanda aidiyyəti qurumlara vurula zərərə görə təzminat almaq üçün mülki məhkəməyə müraciət etmək hüquqları vardır".