“Yapı Kredi Bank Azərbaycan” "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasını"na görə cərimə olundu
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) “PAŞA Bank” ASC-nin və “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC-nin vəzifəli şəxslərini inzibati məsuliyyətə cəlb edib.
Xalq.az AMB-yə istinadən xəbər verir ki, qurumun apardığı cari nəzarət prosesləri çərçivəsində hər iki bankda cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında qanunvericiliyin tələblərinin pozulması aşkarlanıb.
Son nəticədə İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 598.1.1-ci, 598.1.2-ci, 598.4-cü maddələrinə əsasən “PAŞA Bank”ın vəzifəli şəxsi Ağdam Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə 10 min manat,
Məcəllənin 598.1.1-ci və 598.1.2-ci maddələrinə əsasən isə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan”ın vəzifəli şəxsi Bakı şəhəri Nəsimi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə 8 min manat cərimə edilib.
Qeyd edək ki, Cenk Yüksəl 2015- ci ildən “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC-da İdarə Heyətinin Sədri/Baş Direktor vəzifəsində çalışır.(Xalq.az)