Nəsimi rayonunda kəsilən onlarla ağacın yerində qanunsuz tikinti ƏLBİRLİYİ- Tikinti tüccarı ilə 11 saylı RETSİ - nin rəisi öncə necə anlşdı və... -DE-FAKTO
Nəsimi rayonunun Memar Əcəmi metrosunun yaxınlığında günlərdir qanunsuz tikinti aparılmaqdadır.
Bu barədə mediada dəfələrlə yazılmağına baxmayaraq, aidiyyətı qurumlar və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi məsələyə reaksiya vermək istəməyiblər.
Hadisə ilə bağlı ilginc məlumatlar əldə etmişik.
Beləki, Nəsimi rayonu, Cavadxan küçəsi Şəki kafesinin ərazisində ağacların kəsilməsi ilə bağlı 11 saylı regional ekologiya və təbii sərvətlər idarəsinin rəisi Qafar Ağayev bürokrat tikinti iş adamları ilə yüksək məbləğə anlaşması hadisənin görməzdən gəlməsinə səbəb yaradıb. İddiaya görə çox sayda yaş ağacların kəsilməsinə rəvac verən vəzifəsindən sui-istifadə edən Q.Ağayev açıq şəkildə "yaşıl soyqrım" həyata keçirilməsinə "hə" deyib. Və, hadisəni mediadan gizlətməyə çalışaraq bəzi jurnalistlərlə "separat" danışıqlara girdiyi vurğulanır.
Fəqət ona gələn bir zəngdən sonra durum dəyişib. Mənbənin iddiasına görə gələn zəng media nümayəndəsi olmasına baxmayaraq Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin "sivil inspektoru hesab edilir. Həmin şəxs öncə həmin ağacları kəsdirənlərdən eləcə də gecəyarısı həmin ərazidən videogörüntülər aparararaq sübdən "hesab"ını almış və həmin görüntüləri bir neçə saatdan sonra Qafar müəllimə göndərərək tədbir görülməsini tələb edib və əks halda nazirliyə məlumat verəcəyini və mediyaya çıxarıb prokurorluğa müraciət edəcəyini deyib. Əslində həmin şəxs artıq ETSN-ə və DETX-nin rəhbərinə hadisə ilə bağlı olanları bildirdiyi deyilir. 11 saylı RETSİ - nin rəisi Qafar Ağayev gedişatın belə olması onun əleyhinə işləyəcəyini görüb dərhal tikinti tüccarları ilə olan anlaşmasından vaz keçərək guya apardığı araşdırma zamanı ağaclar təmir-tikinti işləri aparılan zaman kafe sahibi Famil Səfərovun göstərişi ilə kəsilib. Nəticədə təbiətə 11700 manat məbləğində ziyan dəydiyi müəyyənləşib. Qurum rəsmisinin sözlərinə görə, faktla bağlı aprelin 2-də akt tərtib edilib: “Təbiətə dəymiş ziyanın məbləği cinayət tərkibi yaratdığından məsələyə hüquqi qiymət verilməsi üçün toplanmış materiallar Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna göndərilib”.
Əslində bu ədalətsiz açıqlama bir idarə rəisinin acizliyini və vəzifəsini "qazanc"a istifadə etməsindən xəbər verir. Belə olmasaydı paytaxtın bütün ərazilərinində yerin altı və üstünündən anında xəbər tutub qazanca çevirə bilən rəis acabə nədən bu hadisədən günlər sonra xəbər tutaraq bütün günahı yetim bir kafe sahibinə yüklənir? Bilirsiz niyə? - rəisin burda da yeni amacı ortaya çıxır. Həm özünü məsuliyyətdən qurtarmaq, həm də yaşıl sorqrımdan etkilənən ictimai rəyi susdurmaq...!
Paytaxt və rayonlarına eləcədə bir çox ərazilərə Hökmü - Azam olan 11 saylı RETSİ - nin rəisi Qafar Ağayev qazanc təknəsinin çalışması üçün tikinti tüccarları və digər iş adamları ilə hər zaman ittifaqdadır. Bu səbəbdən də Memar Əcəmi metrosunun yaxınlığında Nəsimi rayonunda, Xətai rayonuda, Yasamalda, Sabayılda, Abşeronda, Nizami rayonunda və .s ərazilərdə yaşıllıqların məhv edilməsində yaşanan ekoloji hadisələrə dediyimiz həmin ittifaq maneyə törədir. Bir sözlə səbəb birdir - 11 saylı RETSİ - nin rəisi Qafar Ağayev!(kainat.tv)
12-04-2025, 13:00
Nəsimi rayonundakı qanunsuz tikintiyə Taleh Bəşirovla Asim Rzayev dəstək verir?