Hələ istismara verilməmiş “Qarabağ Oil” zavodundan narazılıq var –PREZİDENTƏ MÜRACİƏT!
“Qarabağ Oil” zavodunun işçiləri olmuş və hazırda Şəki rayonun Baş Göynük kəndində yaşayan Xəlilov Məmmədəli Əkrəm oğlu və Əliyev Bəxtiyar Rüfət oğlu tərəfindən Prezidenti İlham Əliyevə, Baş nazir Əli Əsədova, Baş prokuror Kamran Əliyevə, İqtiasiduyyat naziri Mikayıl Cabbarova, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin sədri Orxan Məmmədova, Ombudsman Aparatının sədri Səbinə Əliyevaya və digər aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbərlərinə ictimailəşdirilməsi məqsədi ilə ikinci şikayət məktubu ünvanlanıb.
Bir surəti də redaksiyamıza daxil olan şikayət məktubunda deyilir:
Çox hörmətli cənab Prezident və Ali Baş Komandan İlham Əliyev! Biz sadə insanlar elə başa düşürük ki, Siz Müzəffər Komandan olaraq Qarabağ torpaqlarını ondan ötəri işğaldan azad etmisiniz ki, müqəddəs torpaqlara vətəndaşlarımız qayıtsın, quruculuq-abadlıq işləri görülsün.
Bir daha qısa olaraq xatırlatmaq istəyirik ki, Qarabağ Oil” zavodunun direktoru Gülpəri Bayramova tərəfindən bizi işlədərək sonradan bəhanələrlə əmək haqqımızı verməməsilə bağlı Sizə və aidiyyatı qurumlara 28 iyul 2025-ci il tarixində etdiyimiz müraciətdən dərhal sonra filioloq ixtisaslı biznes –ledi G.Bayramova mətbuata-konkret olaraq aktualinfo saytına “Gülpəri Bayramova “Qarabağ oil” zavodu haqqındaolunan şikayətə aydınlıq gətirdi” başlıqla açıqlama verərək bizi dələduz və böhtançı adlandırmışdır.
Guya biz görülən işi təhvil vermədən harasa qaçmışıq, sonradan ondan əməkhaqqımızı istəmişik və s. əsassız açıqlamalar. Hələ bu azmış kimi onu da bildirmişdir ki, bizim barəməizdə hüquq –mühafizə orqanlarına şikayət vermişdir və artıq hüquqi prosedur da başlanmışdır.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə KOBİA tərəfindən “2022-ci ilin sahibkar xanımı” adına layiq görülmüş “Agro Mix” MMC-nin təsisçisi və özünü aqrar ekspert elan edən Gülpəri nəinki bizim əmək haqqımızı, zovoduna cəlb etdiyi qalan 40 nəfərin də (bunlardan çoxunu ƏƏSMN-nin Məşğulluq İdarəsinin göndərişi əsasında gəlib 600 manat maaşa işləyən çarəsiz insanların da pulunu vermir. Bəli, bizim müraciətimizdən sonra onlara da 5 avqustda işlədikləri pulu verəcəklərinə söz versə də, 15 gündür ki, Bakıya gedib və kimsənin telefonuna cavab vermir. İşçilərin dediyinə görə pulsuzluqdan ancaq kartof və badımcan yeməklə, ölməmək üçün günlərini keçirirlər.Yazıqlar qorxurlar kİ, zavodu tərk etsələr Gülpəri bizi kimi onların da əməkhaqqını verməyəcəkdir.
Bəli, bizim yeganə günahımız budur ki, gördüyümüz və şəxsən özünə, sonra qardaşına, sonra zavodun direktoru İsmayıl müəllimə bir bir təhvil verdiyimiz və qəbul olunmuş işlərə görə heç bir etiraz və irad bildirilmədiyi halda, aradan keçən biznes-ledi iyulun 29-da qərara almışdır ki, ( iki ay sonra) bizi prokurorluğa verib gözümüzü qorxuzsun ki, bir daha pulumuzu istəməyək. Və məhz pulumuzu istədiyimizə görə də o bizdən xəbərsiz bizi işdən çıxarmışdır. Və bizə çatacaq pulu vermək fikri də yoxdur. Bizi işdən çıxarmağın əsas səbəbi də əməkhaqqımızı istəməyimizdir.
Biz mayın 10-da “Qarabağ oil” zavodunda işlə başlarkən zavod daxilindəki, uzun illərdir ki, fəaliyyət göstərməyən və bu səbəbdən tam yararsız hala düşmüş qurğu və avadanlıqların yenidən qurulmasını təşkil edib onları işlək vəziyyətə gətirək. Bəli, biz buxar qazanlarının daxili sistemlərinin təmizlənməsi, vintil və vanların bərpası və az qisminin yenisilə əvəz edilməsi , borudaxili paslanmaların təmizləmə işləri və s. görüb 10 gün müddətində işi rəhbərliyə təhvil vermişik. İşə başlamazdan əvvəl bütün avadanlıqların ilkin vəziyyətinin foto və videosunu çəkmişik.(maddi sübutların az qismi təqdim edilir) Təkcə 100-dən çox vintilləri təmir edib işlək vəziyyətə gətirmişik. Yəni tək buna görə zavoda 40000 manat xeyir vermişik. Vana detallarının çoxunun yenisilə əvəz olunmalı olduğu halda anbarda olmadığından biz onların proxladkalarını, boltlarını yeniləməklə işlək vəziyyətə gətirmişik. Böyük buxar qazanlarının və paslanmış dəmir boru xəttlərinin işərisi pas, palçıq və korroziya olunduğundan gecə gündüz dayanmadan işləyib onu qismən yaralı vəziyyətə gətirmişik. Yəni, qısası, biznes –ledinin dediklərindən fərqli olaraq biz gördüyümüz işlərin sübutunu ortalığa qoymuşuq və işi tamamlayıb təhvil verdikdən sonra pulumuzu istəmişik, qaçmamışıq. O isə bizi işdən bizim xəbərimiz olmadan əmək müqaviləmizə 1 ay öncədən xəbərdarlıq etmədən xitam verməklə düşünmüşdür ki, Oğuz türklərini də belə istismar edib yola salıb. Amma filioloq xanım çox yanılır. Çünki biz işlədiyimiz müddətdə elevatorların içində siçovulların necə qaçışdığını hamısının video lentə almışıq. Əslində isə bu zavodda bütün qurğu və avadanlıqların demək olar ki, hamısı yenilənməli və montaj olunaraq istifadəyə verilməli idi. Bizim əməyimizlə birtəhər ordan burdan detal tapıb düzəltməklə, korroziyaya uğramış daxili sistemləri müəyyən qədər yuyub təmizləməklə zavod işlətmək, yəni çoxsaylı zərərli baktereloji amili nəzərə alaraq qida istehsal etmək qəti olmaz. Bu həm daxil , həm də xarici bazar alıcılarının sağlamlıqlarının birbaşa təhlükəyə atılması deməkdir ki, təcili olaraq AQTA məşğul olmalı, FHN-nin əməkdaşları isə hər hansı nüfuzlu şəxsin zənginə baxmayaraq zavodaistismar aktı yazmamalıdır.
Və əgər xoşluqla G.Bayramova bizim zəhməthaqqımızı avqustun 15-dək verməsə biz o zaman onun indidən Körfəz ölkələrilə günəbaxan yağı idxalı üçün bağladığı müqavilələrin nə qədər bu ölkələrin əhalisinin sağlamlığı üçün təhlükəli olması barədə BƏƏ-lərinə, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt, İran və digər ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinə rəsmi müraciət edərək “Qarabağ oil” zavodunun istehsal etdiyi və “Made in Azerbaijan” brendi adı altında idxal edəcək hər hansı məhsulu almaqdan imtina etmələri üçün xəbərdarlıq edəcəyik. Təbii ki, əlimizəki antisanitar vəziyyəti əks etdirən çoxsaylı sübutları təqdim etməklə.
Bəli, biz xanım biznes-ledi G.Bayramova reklamlarda verdiyi pozlarda olduğu kimi deyil, real həyatda tam başqa birisi olduğu, yəni göründüyü kimi olmadığı üçün və Azərbaycanda qısa zaman kəsiyində geniş nüfuzlu şəxslərlə işbirliyində olduğunu nəzərə alaraq məhz cənab Prezidentə müraciət etmək zorunda qalmışıq ki, əməkhaqqımızı ala bilək. Vəssəlam.
Ona görə də bizim bir ümidimiz qalıb ki, yenə təkrar olaraq cənab Prezident Sizə müraciət edək. Sizin azad etdiyiniz müqəddəs topaqlarda bizi kimi imkansız insanları işlədib haqqımızı verməyən və əsassız varlanmaq həvəsinə düşən “ Qarabağ oil” zavodunun direktoru Gülparə Bayramovanının daşı ətəyindən töküb əmək haqımızın ödənilməsi üçün cənab nazir Mikayıl Cabbarova və ƏƏSMN-nin naziri cənab Anar Əliyevə bir daha göstəriş verməyinizi xahiş edir və əvvəlcədən minnətdarlığımızı bildiririk. Sağ olun.
P.S. Şəki rayon sakinləri Məmmədəli Xəlilov və Bəxtiyar Əliyev tərəfindən ünvanlanmış müraciətdə göstərilənlərlə “Agro Mix” MMC-nin direktoru Gülpəri Bayramovanın da münasibətini öyrəndik. Həm də “ Qarabağ oil” zavodunun direktoru olan Gülpəri Bayramova barəsində edilən şikayətin əsassız olduğunu, həmin şəxslərin zavodda əmək müqaviləsi ilə çalışdıqlarını və müqavilədə göstərilənlərə uyğun olaraq əmək haqqlarını aldıqlarını bildirdi. Şikayətçilərin digər iddialırına da münasibət bildirən Gülpəri Bayramova: onlar gördükləri işin zəhmət haqqını alıblar, görmədikləri işə görə mən onlara artıq pul verəsi deyiləm- dedi.(aktualinfo.org)