"Broker Əbülfəz” yenidən səhnədə - Gömrüyün köhnə siması geri qayıdır?
28-10-2025, 15:59
Öncə həbsi, daha sonra “ev dustaqlığı” ilə gündəmə gələn Gömrüyün “boz kardinalı” kimi tanınan Əbülfəz Məlikovun adı yenidən gündəm olub.
Uzun illər gömrük sistemindəki boşluqlardan yararlanaraq böyük sərvət toplayan “Broker Əbülfəz”in fəaliyyəti ilə bağlı yeni məlumatlar yayılıb.
"Bizimxeber" bildirir ki, 2024-cü ildə məlum olmuşdu ki, Əbülfəz Məlikov Azərbaycandakı bir sıra biznes strukturlarını Türkiyəyə, xüsusən də İstanbul şəhərinə köçürüb. Onun qida, turizm və otelçilik sahələrində fəaliyyət göstərəcək milyonlarla manatlıq şirkətlərə sahib olduğu, həmçinin Bodrumda bahalı istirahət mərkəzi olduğu bildirilirdi.
Hazırda Türkiyədə yaşayan Məlikova bu prosesdə Dövlət Gömrük Komitəsinin və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin sabiq vəzifəli şəxslərinin dəstək verdiyi iddia olunur. Onun şərikləri arasında Dövlət Gömrük Komitəsinin sabiq sədri Səfər Mehdiyevin adı da çəkilir.
Əbülfəz Məlikov məşhur iranlı iş adamı Mənüçöhr Əhədpurun yaxın qohumu sayılır. Əhədpur isə fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovun biznes ortağı kimi tanınır. Məlumatlara görə, Məlikovun Rusiyada da geniş biznes əlaqələri mövcuddur.
Son günlər ölkədə ətin bahalaşması, AQTA tərəfindən aparılan kütləvi yoxlamalar, cərimələrin artması və dabaq xəstəliyinin yayılması fonunda yeni proseslərin baş verdiyi müşahidə olunur. Məlumatlara əsasən, ölkəyə gətirilən iri sayda diri heyvan tədarükü yenidən Əbülfəz Məlikovun nəzarətinə qayıdıb.
Bütün bunlar “Broker Əbülfəz”in yenidən səhnəyə qayıtdığını göstərir. Ət bazarında baş verən xaos və qiymət artımı, görünür, onun köhnə “sistemdəki” gücünü bərpa etdiyinin ilk əlamətləridir. Belə görünür ki, Əbülfəz Məlikovun ətrafında formalaşan “köhnə mexanizm” yenidən işə düşməkdədir. /Bizixmeber.org/
28-10-2025, 15:31
Ramiz Mehdiyevin “karqo” sektorundakı izləri - Niyə araşdırılmır?
25-10-2025, 16:49
Səfər Mehdiyev Kəmaləddin Heydərovu “sildi”