Eldar Əzizovun danlağı da xeyir etmədi: YASAMAL BELƏ SATILIR... - BU DA FAKT!!!
Xəbər verdiyimiz kimi, Bakının,Mirəli Seyidov küçəsi 1 ünvanında yerləşən yaşayış binasının düz birinci mərtəbəsi obyektə çevrilir. Yaşayış binasının 1-ci mərtəbəsində obyekt tikilməsinə başlanıb.
XALQ.AZ xəbər verir ki, beşmərtəbəli binanın 1- ci mərtəbəsinin iaşə obyektinə çevrilməsi üçün gecə-gündüz təmir-tikinti gedir.
Sakinlərin əməkdaşlarımıza bildirdiyinə görə, obyektin fəaliyyətə başlaması səbəbindən 20-yə yaxın çoxillik ağaclar məhv olunub. Bu da ciddi ekoloji cinayətdir. Sakinlər deyirlər ki, bir tərəfdən binanın birinci mərtəbəsini iaşə obyektinə çevirməklə tikinti normativlərin pozulur, digər tərəfdən isə çoxillik ağaclar məhv edilərək qurban verilir.
Onlar hər iki fakt üzrə araşdırma aparılmasını tələb edirlər.
Bildirilir ki, ağacları Yaşıllaşdırma təsərrüfat birliyinin əməkdaşları obyekt sahibi Həbib Əliyevlə razılaşdıqları üçün kəsiblər ki, obyektin qabağı açılsın.
Qeyd edək ki, Türkiyədə baş verən zəlzələdən sonra yaşayış sahələrinin qeyri-yaşayış sahələrinə çevrilməsinə Azərbaycanın dövlət rəhbərliyi tərəfindən qadağa olsa da, bu qərar görünür ki, bəzi işbazlar və dövlət qurumları üçün keçərli deyil. Təki onların maraqları təmin olunsun, geridə olanlar boş şeydi…
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi isə işbazlarla əlbir olub yaşayış sahəsini qeyri yaşayış sahəsi sənədi verirlər.
Hər gün yaşıl ağaclar kəsilərək qanunsuz tikinti aparılır və ya yaşıllıqlar məhv edilir.
Bu özbaşınalıqlara isə müvafiq orqanların ciddi nəzarət mexanizmi lazımdır.
Ancaq Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin Yaşıllaşdırma təsərrüfat birliyi görməzdən gəlir.
Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidmətinin məlumatına əsasən isə Mirəli Seyidov küçəsi 1 ünvanında ağacların kəsilməsi ilə bağlı Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidmətinə daxil olan şikayət Xidmətin əməkdaşları tərəfindən araşdırılıb və bir neçə ağacın kəsildiyi faktı təsdiqini tapıb.
Faktla bağlı akt tərtib olunub və təbiətə dəymiş ziyanın məbləği cinayət tərkibi yaratdığından məsələyə hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə toplanmış sənədlər hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilməsi üçün hazırlanır. Nə vaxt göndəriləcək? hara göndəriləcək? artıq bunu hüquq mühafizə orqanları araşdırmalıdır.
Bununla belə əməkdaşlarımızın hazırladığı materialı təqdim edirik və aidiyyatı strukturların bu məsələ ilə əlaqədar hərəkətə keçəcəyini, baş verənlərə aydınlıq gətirəcəyinə inanırıq.