Yerin altında gizlədilməyə çalışılan "karyera yüksəlişi..."
Dekabrın 20-də Prezident İlham Əliyev idarəetmə sisteminin orta nəsil məmurlarından birini, Vüsal Aslanovu "Bakı Metropoliteni"nin yeni sədri təyin etdi.
Bundan sonra müxtəlif media orqanlarında Aslanovla bağlı dosye yarışı başlandı.
Ortaya atılan və ya düzəldilən avtobiorqfiyadan görünür ki, Aslanov 23 yaşından səhnəyə atılıb. Bu dosyedə onun rolu və yüksəlişi elə təqdim edilir ki, bu sürətlə heç Zenonun məşhur aporiyasındakı kimi "Axilles tısbağaya çata bilmir".
Düzəldilən dosye ifadəsini təsadüfən işlətmirik, çünki Aslanovun mediaya və informasiyanın gücünə necə həssas yanaşdığı çoxlarına bəllidir.
Vüsal Aslanovla bağlı düzəldilən və təqdim edilən dosyedə nə yazılır?
Onun həyat və "yaradıcılığı"na nəzər yetirdikdə mediadakı dosye yarışında qeyd olunur: "Vüsal Yusif oğlu Aslanov 22 sentyabr 1981-ci il tarixində Sumqayıt şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. 1999-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinə qəbul olub, 2003-cü ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirərək hüquqşünaslıq üzrə bakalavr dərəcəsi alıb.
2005-2006-cı illərdə həqiqi hərbi xidmətdə olub, 2005-2008-ci illərdə isə Bakı Dövlət Universitetinin Mülki və təsərrüfat hüququ ixtisaslaşması üzrə magistratura proqramını fərqlənmə diplomu ilə tamamlayıb.
Daha sonra, 2017-2020-ci illərdə ADA Universitetinin "Maastricht School of Management" ilə birgə həyata keçirdiyi MBA ali idarəetmə proqramı çərçivəsində Biznesin təşkili və idarə edilməsi ixtisaslaşması üzrə magistr elmi ixtisas dərəcəsi alıb.
2004-2013-cü illərdə "Azərinşaatservis” MMC-də Hüquq müşaviri, Biznesin inkişafı departamentinin direktoru, Korporativ əlaqələr və Hüquq departamentinin direktoru, İdarəetmə və hüquq işləri üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışıb.
2013-2016-cı illərdə müxtəlif rəhbər vəzifələrdə fəaliyyət göstərib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 iyul 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə "Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC sədrinin müavini vəzifəsinə təyin edilib.
ADY-də çalışdığı müddətdə bir neçə komissiyaya rəhbərlik edən V.Aslanov sərmayələrin idarə olunması, hüquq, rəqəmsallaşma həlləri və korporativ idarəçilik istiqamətlərinə cavabdeh olub".
Keçmişindən imtina, yoxsa doyse təmizləmə?
Maraqlıdır ki, Aslanovun "tərtəmiz" dosyesində onun mərc oyunlarından sayılan "Topaz"la bağlı fəaliyyəti qeyd olunmur. Halbuki bununla bağlı mediada xeyli məlumat var.
Həmin məlumatlarda bildirilir ki, 2018-ci ilin oktyabr-noyabr ayları ərzində Azərbaycanda idman mərc oyunlarının yeganə "qanuni ünvanı" adlandırılan "Topaz”da belə demək mümkünsə, əldəyişikliyi olub. İdman mərc oyunlarının təşkilinə nəzarət edən "Turkcell” şirkəti "Azerinteltek”dəki payını satışa çıxarıb.
Yayılan məlumatlarda vurğulanırdı ki, "Topaz” "Azərbaycan Dəmir Yolları" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı Cavid Qurbanovun nəzarətinə keçib və Qurbanov "top"u Aslanovun əlinə verib, yəni bütün nəzarət ona həvalə edilib...
Həmin dövrdə isə "Topaz”ın səhmlərinin 51 faizi "Turkcell” şirkətinə, 24,5 "Baltech Investment LLC” şirkətinə, qalan 24,5 faizi isə "Hafka” ləqəbi ilə tanınan iş adamı Hafiz Məmmədova məxsus olub.
"Turkcell” öz payını satışa çıxardıqdan sonra "Topaz”ın 51 faizlik səhmi məhz "Baltech Investment LLC”-yə keçib.
51 faizlik səhm üçün 19,5 milyon avro ödəyən "Baltech Investment LLC” əslində ilk olaraq Türkiyədə qurulub.
Türkiyənin Kommersiya Qurumlarının Dövlət Reysterində Vüsal Yusif oğlu Aslanovun adı keçib.
Sonradan həmin şirkətin Azərbaycan qolu yaradılıb.
Aslanov da ondan 2 il öncə - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20.07.2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə "Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədr müavini vəzifəsinə təyin edilib.
Şirkətin məlumatında deyilir ki, "Baltech Grup” fərqli iş sahələrində Türkiyə və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir şirkətlər toplusudur...
"Arqument.az"ın araşdırmalarına görə, həmin dövrdə "Topaz”ın maliyyə məsələlərində Vüsal Aslanovun yardımçısı isə "Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Maliyyə İdarəsinin müdir müavini Vəsilə Abdulova olub.