Şəhərsalma və Memarlıq Dövlət Komitəsində şok korrupsiya... - Nəzarət orqanının rəhbərinə layihələr verilir
El & En memarlıq şirkəti Şəhərsalma və Memarlıq Komitəsindən ümumi dəyəri 805,593 manat olan bir neçə müqavilə alıb. Bundan əlavə, Ərazi Tikinti Planlaşdırma Mərkəzi də həmin özəl şirkətdən bir neçə yüz min manat dəyərində layihələr sifariş edib. Bu memarlıq layihələri azad olunmuş ərazilərdə və Azərbaycanın digər bölgələrində görüləcək işləri əhatə edir. Bu şirkətin həmtəsisçisi isə oğlu ilə birlikdə Şəhərsalma və Memarlıq üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdindəki İctimai Şuranın rəhbəri və eyni zamanda Memarlar İttifaqının sədri olan Elbay Qasımzadədir.
Facebook-da bu barədə məlumat verən memar və professor Elçin T. Əliyev, Şəhərsalma və Memarlıq Komitəsinin İctimai Şurasının sədri ilə bu müqavilələri alan şəxsin eyni adam olduğunu vurğulayıb və bunun özəl şirkətlə dövlət qurumu arasında açıq bir maraq toqquşması olduğunu bildirib.
“O, ölkə prezidentinin vizyonuna uyğun olaraq nəzarət etməli olduğu bir dövlət orqanından sifarişlər alıb. Son üç il ərzində təkcə Qasımzadə Qarabağda bərpa işlərinə nəzarət edən dövlət təşkilatlarından ümumilikdə 1,360,093 manat dəyərində sifarişlər alıb.
2014-cü ildə qəbul edilmiş İctimai Şuralar Haqqında Qanunun məqsədi dövlət qurumlarının fəaliyyətinin şəffaflığını artırmaq, idarəetmədə vətəndaşların iştirakını təmin etmək və cəmiyyətin maraqlarını qorumaq idi. Lakin bu gün İctimai Şuralar – üzvlərinin hamısı nəzarət etməli olduqları dövlət orqanından maddi asılılıqda olan şəxslərdən ibarət olaraq – dövlət qurumlarının qərarlarını legitimləşdirmək üçün istifadə edilir, ictimai nəzarət mexanizmi kimi deyil,” – deyə Əliyev bildirib.
Əliyevin bu məsələ ilə bağlı bir müddət əvvəl Facebook-da paylaşmasından sonra, məsul olduğu www.etender.gov.az saytını idarə edən digər bir dövlət orqanı – Rəqabətə Nəzarət və İstehlak Bazarına Nəzarət Xidməti El & En şirkəti haqqında bütün məlumatları sildiyini iddia edir.
O, həmçinin qeyd edir ki, Qasımzadənin Memarlar İttifaqına 12 illik rəhbərliyinin nəticəsində memarlıq sahəsində dəhşətli korrupsiya səbəbindən ölkədə bir neçə nəfərdən artıq işçisi olan müstəqil memarlıq şirkəti qalmayıb. Bazarda yalnız Memarlar İttifaqının sədri, Şəhərsalma və Memarlıq üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbərləri, layihə institutlarının direktorları kimi vəzifədə olan məmurlar tərəfindən yaradılmış böyük qurumlar fəaliyyət göstərir.
Turan Azərbaycan Memarlar İttifaqından Elçin T. Əliyevin tənqidi yazısı ilə bağlı Qasımzadənin fikrini öyrənmək üçün əlaqə saxlayıb. Komitə əməkdaşı agentliyin xahişini sədrə çatdıracağını vəd etsə də, yanvarın 10-da Memarlar İttifaqının rəhbəri ilə telefon danışığı baş tutmayıb.