6 nömrəli poliklinikanın baş həkimi qanunsuzluqla məşğuldur - ŞİKAYƏT
Bakı şəhər 6 nömrəli poliklinikanın baş həkimi Nərmin Qasımova işçilərə təzyiq edir.
AzFakt.com xəbər 6 nömrəli poliklinikasında tibb qeydiyyatçısı - kargüzar vəzifəsində çalışan Novruzova Aynur Çingiz qızı şikayətində bildirir ki, poliklinika baş həkimi Nərmin Qasımova tərəfindən ona qarşı qeyri-obyektiv və şəxsi münasibətə əsaslanan ayrı-seçkilik və təzyiqlərlə üzləşirəm.
Aynur Novruzova qeyd edir ki, son aylarda poliklinikaya yeni təyin olunan baş həkim baş həkim dəfələrlə açıq şəkildə "səninlə işləmək istəmirəm" deyərək məni təhdid etmiş, işimdən uzaqlaşdırmağa çalışmışdır. Hətta səbəb göstərilmədən "işini təhvil ver" tələbini irəli sürmüşdür. Bu münasibət mənim psixoloji və fiziki sağlamlığıma ciddi zərbə vurmuş, stress səbəbilə 12.06.2025-ci il tarixində təcili tibbi yardıma müraciət etmişəm.
Yuxarıda olanlardan savayı poliklinikada olan baş həkimin müavinləri ilə olan intriqasında məndən istifadə etmək istəyir. Dəfələrlə mənə "mən dediyimi etməsəm sənə təzyiq göstərəcəm demişdir". Nərmin Qasımovanın mənə göstərdiyi təzyiqlə saxtakarlıqda iştirak etmədiyim üçün 12.06.2025 tarixində məni otağına çağıraraq qeyri-etik, üstümə qışqıraraq məni işdən çıxarmaqla hədələdi.
Nərmin Qasımova eyni hədə-qorxunu kadrlar şöbəsinin mütəxəssisi Arzu Məmmədovaya da etmişdir. Arzu Məmmədova hamilə olmasına baxmayaraq vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək onu da işdən çıxartmaqla hədələmişdir.
Nərmin Qasımova özü ilə daha öncə (cəmisi bir neçə ay işlədiyi) 46 saylı poliklinikadan gətirdiyi tibb qeydiyyatçısı və tibb bacısı vasitəsilə işimə müdaxilə olunur, mənfi atmosfer yaradılır və mənə qarşı iş yerində peşəkar təcrid siyasəti aparılır. Açıq şəkildə bildirir ki, hamı gələndə öz adamlarını ətrafına yığır.
6 nömrəli poliklinika dövlət müəssisəsi olmasına baxmayaraq Nərmin Qasımova səhiyyə ocağını özünün şəxsi klinikası kimi idarə edir.
Müəssisədəki vəzifə öhdəliklərimi layiqincə yerinə yetirsəmdə, baş həkim tərəfindən davamlı olaraq ciddi qanun pozuntularına, etik prinsiplərin tapdanmasına və əmək hüquqlarımın pozulmasına şahid oluram.
Poliklinikanın baş həkimi Nərmin Qasımova tərəfindən poliklinikanın baş həkiminin müavini Samirə Rəhimovanın əleyhinə saxta aktların tərtib edilməsi, bu aktlara yalnız özünün imza atması, məndən və digər əməkdaşlardan isə hədə-qorxu ilə imza tələb olunmasını təzyiqi göstərmişdir.
Baş həkimin müavini Samirə Rəhimovanın xəbəri və razılığım olmadan onun adının müxtəlif sahələr üzrə məsul şəxs kimi rəsmiləşdirilməsi, bu barədə ona heç bir məlumat verilməməsi və bu məlumatların ondan gizlədilməsi məqsədilə kadrlar şöbəsinin mütəxəssisi Arzu Mamedova və mənə təzyiqlər göstərmışdir.
Həmçinin tez-tez “poliklinika mənimdir, necə istəyirəm elə edirəm, heç kimdən qorxacağım yoxdur, mənim arxamda “müəyyən” adamlar durur” kimi ifadələr səsləndirərək həm əməkdaşlara, həm də strukturun idarəetməsinə təsir göstərməsi, digər şəxslərin nüfuzundan istifadə etməklə təzyiq və hədə-qorxu gələrək qanunsuz davranışlarına haqq qazandırmışdır.
Qeyd olunan halların əmək qanunvericiliyinə və etik qaydalara zidd olduğunu nəzərə alaraq, vəziyyətin obyektiv şəkildə araşdırılmasını, hüquqlarımın müdafiəsini və mənə qarşı ayrı-seçkilik hallarının aradan qaldırılmasını xahiş edirəm.
Aynur Novruzova xahiş edir ki, aidiyyatı qurumlar Nərmin Qasımovanın etdiyi özbaşınalığa, işçiləri hədələməsinə, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməsinə son qoyulmasına yardımçı olsunlar.
Qeyd edilən hallar Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin, “Korrupsiyaya qarşı mübarizə haqqında” Qanunun və digər normativ-hüquqi aktların kobud şəkildə pozulması ilə yanaşı, tibb müəssisəsində vətəndaşların və işçilərin hüquqlarını ciddi şəkildə zədələyir.
Aynur Novruzova bildirir ki, mənə kargüzarlıq işi həvalə olunmuşdu, baş həkim dedi ki, aktı imzalasan sənə təzyiq göstərəcəm. İmza atdığıma görə əsassız olaraq, şəxsi zəmində, bu gündən mənə həvalə olunan kargüzar vəzifə səlahiyyəti əlimdən alınıb, qeydiyyatçı kimi işə davam etdirməyi tapşırıb.(AzFakt.com)